नेपाली चियाको ब्राण्डलाई अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा प्रवद्र्धन गर्न आवश्यक !

November 6, 2018 |Pahiloclick
Notice: Undefined offset: 1 in /home/pahiloclick/public_html/wp-content/themes/webrobo/single.php on line 48

काठमाडौँ: चियाको उत्पादन तथा बजारीकरण बढाउन श्रम सम्बन्धी कानुनलाई लचिलो बनाउन सके नेपालको समृद्धिमा चियाको निर्यातले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्न सक्ने कुरा नेपाल उद्योग परिसंघका वरिष्ठ उपाध्यक्ष सतिषकुमार मोरले बताएका छन् ।

अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठनको उन्नती परियोजना अन्तरगत परिसंघले सञ्चालन गरिरहेको एड्भोकेसी फर गुड कर्पोरेट गभन्र्यान्स परियोजना अन्तरगत सोमबार परिसंघमा आयोजित“नेपालमाचिया क्षेत्रको विकासका लागि सरकारी निकाय तथा सञ्चारकर्मीहरुसँगको अन्तरक्रिया”कार्यक्रममा बोल्दै वरिष्ठ उपाध्यक्ष मोरले चियाको अन्तर्राष्ट्रिय बजार प्रवद्र्धनमाजोड दिन सरकारसँग आग्रह गरे ।

नेपाली चियालाई बाह्य देशका व्यापारीहरुले सस्तोमा खरिद गरेर त्यहाँको ब्राण्डबाट अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा निर्यात गर्ने गरेको भन्दै यसलाई रोक्न र नेपाली ब्राण्डकै चिया अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा निर्यात गरिनु पर्नेमा जोड दिएका थिए ।

सोहि अवसरमा अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठन नेपालका राष्ट्रिय कार्यक्रम संयोजक नविन कुमार कर्णले नेपाली चिया गुणस्तरीय हुँदाहुँदै पनि अन्तर्राष्ट्रिय बजारमा छिमेकी देशको चियाको तुलनामा कम मुल्य प्राप्त गरेको, यसको कारण अन्तर्राष्ट्रिय मापदण्ड अनुसार तयार हुन नसक्नु र चिया विकासका लागि स्थानिय स्तरमा बहुकर प्रणाली बाधक भएको बताए ।

कार्यक्रममाआफ्नो प्रस्तुति राख्दै राष्ट्रिय श्रम प्रतिष्ठानका अध्यक्ष डा. शिवशर्माले चिया उत्पादनमा स्थानीय भूमी, श्रम र कच्चापदार्थ प्रयोग हुने भएकोले चिया किसानलाई सरकारद्वारा प्रोत्साहन गरिनु पर्ने कुरामाजोड दिए ।

चिया विकासका लागि चिया खेतिहुने भूमी अन्यभूमीमा परिणत गरिन नहुने, चियाको पकेट क्षेत्र स्थापना गर्न सके चिया खेतिको विकासमा उल्लेख्य प्रगति हुन सक्ने बताए ।

कार्यक्रममा बोल्दै नेपाल चिया तथा कफी विकास बोर्डका उप–निर्देशक रघुपति चौधरीले नेपालको चिया निर्यातको मुख्य गन्तब्य भारत, जर्मनी, रसीया र अमेरिका भएको जनाउदै नेपाल चिया तथा कफी विकास बोर्डले अन्तर्राष्ट्रिय बजारमाआफ्नो निर्यात विस्तारको लागि लोगो विकास गरिसकेको पनि जानकारी गराए ।